"Лудвиг ван Моцарт", Весна Алексић

Објављено среда, 09 мај 2018 13:38

Тридесетог дана месеца априла 2018. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“, одржан је час посвећен писцу Весни Алексић, добитнику награде Доситејево перо 2017 за књигу Лудвиг ван Моцарт. Ученици VII-2 представили су приказ књиге.

„...Чаробна фрула може да одушеви  децу и одрасле, да расплаче све, да подучи најискусније и  усхити најмудрије..... Ова опера је Моцартов легат човечанству, позив на окретање ка идејама хуманизма. Музика за сваку генерацију.....

...Радости! Радости, божанска искро, љупка

кћери Елизија, улазимо опијени твојим пламом,

божански генију, у твоје светилиште!...

...Радости, дивна искро Богова, Кћери поља небеских

Твојим жаром опијени стижемо до Храма твог

Када твоја моћ измири и нестане раздор сав

Сви људи су опет браћа испод нежног крила твог!...Још су писали како Бетовенова Девета симфонија доказује да је музика једини господар простора и времена. Да је бесмртна и да не застарева.....“, мисли су писца Весне Алексић о музичким великанима Волфгангу Амадеусу Моцарту и Лудвигу ван Бетовену.

Легенда о неосвојивом граду

Објављено уторак, 13 јун 2017 06:56

Петог дана месеца јуна 2017. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“, одржан је час посвећен писцу Гордани Малетић, добитнику награде Доситејево перо 2016 за књигу Легенда о неосвојивом граду. Ученици VI-3 су припремили представу не би ли пренели атмосферу тренутака књиге.

По оснивању, Богдана се прочула као град лепоте, благостања и хармоније. Постоји легенда о њеној непобедивости. Златноруни ован је заштитник града.

„Племенски вођа Спес кренуо је у лов раног јутра са својом пратњом. С њим је јахала и видовита Стилба, лепотица сребрнасте косе, његова жена (. . .)

(. . .)  Она га позва да пође с њом до извора који су сматрали светим, па се наднесе над његову чисту површину. Дуго је посматрала протицање воде пре него што ће изговорити ове речи:

Проћи ћеш кроз витке двери,

Измаћи од љутих звери.

У трави, крај храста вечног,

Зора ће те наћи срећног.

Твоје племе чека слава;

Твој лик на обзорју спава.

Мудрост се са радом слаже,

Извор свети тако каже“. (Г. Малетић)

Град је својом магијом привлачио досељенике, претварао их у драгоцене људе. Освајач Демонај је променио слику града.

Београдска мумија, Б. Милорадовић

Објављено четвртак, 18 мај 2017 19:15

Шеснаестог дана маја месеца 2017. године ОШ „Михајло Пупин“ је посетио писац Бранко Милорадовић, добитник награде Доситејево перо 2016 за књигу Београдска мумија.
Давне 1888. године, у Египту, близу Луксора, познати српски племић и трговац Хаџи Павле Риђички купио је ковчег са мумијом. Мумију је поклонио Народном музеју у Београду.
У књизи, Оги, син археолога, комуницира на специфичан начин са Несмином (београдска мумија чије име значи онај који припада богу Мину).
После интересантног представљања књиге Београдска мумија Бранка Милорадовића од стране одељења IV3 ученици школе су разговарали с писцем.

Опширније: Београдска мумија, Б. Милорадовић

Књижевни сусрет, Весна Алексић, јун, 2016.

Објављено среда, 08 јун 2016 11:31

Шестог јуна 2016. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“, одржан је час посвећен писцу Весни Алексић, добитнику награде Доситејево перо 2015  за књигу  Ловац на маслачке.

Писац Весна Алексић поручује да пишући трага за највећом тајном – како одрасти, а не изгубити дете у себи.

Ученици V-1 су припремили представу не би ли пренели атмосферу тренутака књиге.

Јунакиња романа, девојчица Маша, има један велики страх – боји се да ће заборавити тату који ју  је научио да лови маслачке.

Машин најбољи друг је Јанко. Уз помоћ Машине маме и учитељице, Маша и Јанко ће победити своје страхове и научити много о љубави и пријатељству.

Мали огласи, Дејан Алексић

Објављено петак, 25 март 2016 07:27

На Дан поезије, 21. марта 2016. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“ одржан је час посвећен песнику Дејану Алексићу (књига песама „Мали огласи“),  добитнику награде Доситејево перо 2015.

„До сада је било полемике доста

О том што се рибе крију испод моста.

Сад напокон знамо разлог томе што је,

јер наука прави одговор нам даје.

Рибе испод моста често беже, зна се,

Када пада киша – да се не поквасе“. (Дејан Алексић)

Искричавим стиховима и ведрином песник указује на вредности живота – рад, осмех, радост, љубазност, мисао, љубав, срећа, разговор.

У форми малих огласа и одговора на њих песник указује на односе у свету, узроке и последице између бића и предмета. Хумором су зачињени многи стихови.

Ученици старијих разреда илустровали су стихове песника. Професор ликовне културе Милош Филиповић изабрао је најбољи рад. То је рад Нине Грбић VIII-2.