Легенда о неосвојивом граду

Објављено уторак, 13 јун 2017 06:56

Петог дана месеца јуна 2017. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“, одржан је час посвећен писцу Гордани Малетић, добитнику награде Доситејево перо 2016 за књигу Легенда о неосвојивом граду. Ученици VI-3 су припремили представу не би ли пренели атмосферу тренутака књиге.

По оснивању, Богдана се прочула као град лепоте, благостања и хармоније. Постоји легенда о њеној непобедивости. Златноруни ован је заштитник града.

„Племенски вођа Спес кренуо је у лов раног јутра са својом пратњом. С њим је јахала и видовита Стилба, лепотица сребрнасте косе, његова жена (. . .)

(. . .)  Она га позва да пође с њом до извора који су сматрали светим, па се наднесе над његову чисту површину. Дуго је посматрала протицање воде пре него што ће изговорити ове речи:

Проћи ћеш кроз витке двери,

Измаћи од љутих звери.

У трави, крај храста вечног,

Зора ће те наћи срећног.

Твоје племе чека слава;

Твој лик на обзорју спава.

Мудрост се са радом слаже,

Извор свети тако каже“. (Г. Малетић)

Град је својом магијом привлачио досељенике, претварао их у драгоцене људе. Освајач Демонај је променио слику града.

Београдска мумија, Б. Милорадовић

Објављено четвртак, 18 мај 2017 19:15

Шеснаестог дана маја месеца 2017. године ОШ „Михајло Пупин“ је посетио писац Бранко Милорадовић, добитник награде Доситејево перо 2016 за књигу Београдска мумија.
Давне 1888. године, у Египту, близу Луксора, познати српски племић и трговац Хаџи Павле Риђички купио је ковчег са мумијом. Мумију је поклонио Народном музеју у Београду.
У књизи, Оги, син археолога, комуницира на специфичан начин са Несмином (београдска мумија чије име значи онај који припада богу Мину).
После интересантног представљања књиге Београдска мумија Бранка Милорадовића од стране одељења IV3 ученици школе су разговарали с писцем.

Опширније: Београдска мумија, Б. Милорадовић

Књижевни сусрет, Весна Алексић, јун, 2016.

Објављено среда, 08 јун 2016 11:31

Шестог јуна 2016. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“, одржан је час посвећен писцу Весни Алексић, добитнику награде Доситејево перо 2015  за књигу  Ловац на маслачке.

Писац Весна Алексић поручује да пишући трага за највећом тајном – како одрасти, а не изгубити дете у себи.

Ученици V-1 су припремили представу не би ли пренели атмосферу тренутака књиге.

Јунакиња романа, девојчица Маша, има један велики страх – боји се да ће заборавити тату који ју  је научио да лови маслачке.

Машин најбољи друг је Јанко. Уз помоћ Машине маме и учитељице, Маша и Јанко ће победити своје страхове и научити много о љубави и пријатељству.

Мали огласи, Дејан Алексић

Објављено петак, 25 март 2016 07:27

На Дан поезије, 21. марта 2016. године, у библиотеци ОШ „Михајло Пупин“ одржан је час посвећен песнику Дејану Алексићу (књига песама „Мали огласи“),  добитнику награде Доситејево перо 2015.

„До сада је било полемике доста

О том што се рибе крију испод моста.

Сад напокон знамо разлог томе што је,

јер наука прави одговор нам даје.

Рибе испод моста често беже, зна се,

Када пада киша – да се не поквасе“. (Дејан Алексић)

Искричавим стиховима и ведрином песник указује на вредности живота – рад, осмех, радост, љубазност, мисао, љубав, срећа, разговор.

У форми малих огласа и одговора на њих песник указује на односе у свету, узроке и последице између бића и предмета. Хумором су зачињени многи стихови.

Ученици старијих разреда илустровали су стихове песника. Професор ликовне културе Милош Филиповић изабрао је најбољи рад. То је рад Нине Грбић VIII-2.

Писма Андрији

Објављено петак, 19 јун 2015 21:26

У среду 3. јуна 2015. године ученици VI-3 ОШ „Михајло Пупин“ су обрадовали своје вршњаке драмском обрадом делова књиге Наде Кљајић, учесника манифестације Доситејево перо 2014, за књигу Писма Андрији.
Налети одраслости и озбиљности коју нам живот намеће, по Радовану Влаховићу, су садржај писама једанаестогодишњег Анђелка свом старијем брату Андрији.
По Славиши Крстићу, све догодовштине из књиге јасно говоре да живот не застаје како би постављао питања и чекао одговоре на њих, већ тражи да се ситуације и проблеми решевају у ходу, на незаустављивом и бескрајном путу који представља одрастање у смислу непрестаног надрастања самог себе, сазревање и постајање човеком.
Писмо је искрена исповест, моменат приватности и потпуне отворености каквог нема у свакодневном говору, путовање у бескрај, сведочанство времена писца писма, свет емотивне слободе, специфичан контакт са другом особом.
Писма књиге су различите садржине. Да у љубави не постоје правила Анђелка уверава Цана, лепе косе и лица са безброј ситних очаравајућих пегица.
Кућни љубимци су забавни, друштвени и нису превише захтевни, па и маче Анђелка Грицко.
Кловн,  јарке, веселе боје, разиграна светлост, осликани зидови, акробате, мађионичари, жонглери, животиње у циркусу увесељавају људе.
Сладолед је радост лета деци. Анђелко од зарађених пара од окопавања кукуруза купује сладолед.
Анђелко се обрадовао палачинкама са пекмезом од шљива које му је Цана донела, а које он много воли.
Ускрс и Божић сваке године просветљују дух човеку и развијају личност пламеном љубави и светлошћу истине (као бадњак).
Ученици петог и седмог разреда су илустровали делове књиге. Наставник ликовне културе  Милош Филиповић је изабрао најомиљенији, а то је рад Марије Милисављевић V-4.
Ученици који су учествовали у манифестацији Доситејево перо 2014  су добили по књигу од Пријатеља деце Земуна.